Rezultate bune pentru sportivele CS Unirea Alba Iulia la Campionatul Balcanic de Marș din Turcia

- Din Judet - aprilie 11, 2023
Distribuie

Duminică, 9 aprilie 2023, sportivele CS Unirea Alba Iulia Mihaela Popa (fostă Acatrinei) și Alexandra Cristea au participat la Campionatul Balcanic de Marș care s-a desfășurat în Turcia, la Antalya.

Concurând la senioare, în proba de 20 de kilometri marș, Mihaela Popa s-a clasat pe locul 5, terminând cursa cu timpii 1:40:06.

Alexandra Cristea, care a concurat la junioare mari (18-19 ani), în proba de 10 kilometri, s-a clasat pe locul 6, cu timpii 53:23.

Cele două sportive sunt pregătite de către profesorul Gabriel Avram.

„Mihaela nu a fost refăcută completă după cursa de 35 de kilometri, din urmă cu două săptămâni, pe care a realizat-o la Campionatul Național de Marș, competiție la care a câștigat medalia de aur. Alexandra, deși încă nu a împlinit 16 ani, a concurat la categoria superioară și a făcut o figură frumoasă”, a declarat antrenorul Gabriel Avram.