Mihaela Popa și Alexandra Cristea s-au calificat la Campionatele Balcanice din Turcia

- Din Judet - martie 8, 2023
Distribuie

CS Unirea Alba Iulia s-a impus și în acest an la Campionatul Național de Marș, ediția de iarnă, desfășurat duminică, 5 martie, la Timișoara. Clubul a câștigat cinci medalii de aur (dintre care două în proba pe echipe și trei la individual), o medalie de argint și o medalie de bronz (la individual).

Atletele Mihaela Popa (Acatrinei), Alexandra Cristea și Larisa Ardean au obținut locul I și medalii de aur.

Rezultate CS Unirea Alba Iulia, la senioare, în proba 20 de kilometri marș:

1.Mihaela Popa (Acatrinei), sportivă cu dublă legitimare (CS Unirea Alba Iulia, CSM Unirea Alba Iulia) – locul 1 (cu timpii 1:36:27), antrenor – Gabriel Avram

2.Ana Rodean, sportivă cu dublă legitimare (CS Unirea Alba Iulia, CSM Unirea Alba Iulia) – locul 2 (timpul realizat: 1:36:37), antrenor – Gabriel Avram

3.Georgiana Jid – locul 7 (timpul realizat: 1:57:08), antrenor – Gabriel Avram

4.CS Unirea Alba Iulia – locul 1 în proba pe echipe (grație rezultatelor celor 3 sportive).

Rezultate la categoria Junioare I, proba 10 kilometri marș:

1.Alexandra Cristea, sportivă cu dublă legitimare (CS Unirea Alba Iulia, LPS Alba Iulia) – locul 1 (timpul realizat: 52:40), antrenor Gabriel Avram. Sportiva a concurat la junioare I, categorie dedicată vârstei 18-19 ani, deși doar în luna august 2023 va împlini 16 ani.

Rezultate CS Unirea Alba Iuia la categoria „Copii 1”, în proba 2 kilometri marș:

1.Larisa Ardean, sportiva cu dublă legitimare (CS Unirea Alba Iulia, LPS Alba Iulia) – locul 1 (timpul realizat 10:24), antrenor Gabriel Avram

2.Elena Petrescu – locul 2 (timpul obținut: 10:41), antrenor Mariana Bucerzan

3.Maria Sicoe – locul 7 (timpul obținut: 11 minute 38 de secunde), antrenor Mariana Bucerzan

Datorită rezultatelor foarte bune, Mihaela Popa și Alexandra Cristea s-au calificat și vor participa la Campionatele Balcanice care se vor desfășura în 9 aprilie în Turcia, la Antalya.

Sportivele noastre senioare au obținut timpi mai buni decât anii trecuți.

Această ediție a Campionatului Național de Marș a fost dedicată sportivilor de la toate categoriile de vârstă, atât la masculin, cât și la feminin.