Șase clasări pe podium pentru pentru sportivii CS Unirea Alba Iulia la Campionatul Național de Taekwondo

- Din Judet - iunie 14, 2023
Distribuie

Sportivii CS Unirea Alba Iulia au obținut șase clasări pe podium la Campionatul Național de Taekwondo pentru Copii, Juniori Mici și Cadeți, desfășurat în 9-11 iunie la București. De asemenea, o performanță extraordinară a fost obținută de către componentul nostru, Andrei Grapa. Acesta a fost desemnat cel mai bun din țară la categoria cadeți.

Sportivii CS Unirea Alba Iulia au fost conduși la Campionatul Național de instructorul Alin Moldovan.

Rezultate obținute de sportivii CS Unirea Alba Iulia:

Eduard Jelea (categoria de greutate -30 kg), junior mic – locul 1

Andrei Grapa (categoria de greutate -41 kg) cadeți – locul 1 (declarat cel mai bun la categoria cadeți – masculin)

Karina Creț (categoria de greutate -55 kg), cadeți – locul 2

Karina Vas (categoria de greutate -44 kg), cadeti – locul 3

Roxana Dobârtă (categoria de greutate -51 kg), cadeți – locul 3

Andrei Popa (categoria de greutate -41 kg), cadeți – locul 3

Bianca Ciontea (categoria de greutate -30kg), juniori mici – locul 5.

La acest campionat, CS Unirea Alba Iulia a participat cu 7 sportivi, dintre care 6 s-au clasat pe podium.

De precizat este că și anul trecut un component al CS Unirea Alba Iulia (Eduardo Cetean) a fost desemnat cel mai bun sportiv al campionatului.

„Mulțumim primăriei municipiului Alba Iulia, domnului primar Gabriel Pleșa, respectiv întregului colectiv al CS Unirea Alba Iulia, în special doamnei director Daniela Moșneag”, a transmis Alin Moldovan.