Pe Surse

GCS: În ultimele 24 de ore, în România au fost înregistrate 1551 de noi cazuri de infectare cu COVID-19!

5 Mins read
infectari

BULETIN DE PRESĂ

25 ianuarie 2021, ora 13.00

Până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 712.561 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

654.875 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.551 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba13532341,56
2.Arad15431181,35
3.Argeș20016200,83
4.Bacău18332371,35
5.Bihor19695361,58
6.Bistrița-Năsăud8089101,08
7.Botoșani9512351,53
8.Brașov28064412,2
9.Brăila919761,31
10.Buzău8874240,54
11.Caraș-Severin7505221,82
12.Călărași7002210,85
13.Cluj347102343,07
14.Constanța294091251,86
15.Covasna546470,78
16.Dâmbovița16256421,15
17.Dolj17054201,29
18.Galați18410441,54
19.Giurgiu717631,17
20.Gorj558390,75
21.Harghita5712190,62
22.Hunedoara13173171,45
23.Ialomița7497160,9
24.Iași30642580,71
25.Ilfov279381502,85
26.Maramureș12916712,47
27.Mehedinți5475180,81
28.Mureș16377231,04
29.Neamț12380371,26
30.Olt10391150,56
31.Prahova25651440,92
32.Satu Mare8098301,66
33.Sălaj6982111,85
34.Sibiu18266531,14
35.Suceava18203221,88
36.Teleorman8731161,21
37.Timiș312121263,48
38.Tulcea5991171,02
39.Vaslui11759381,2
40.Vâlcea10850161,18
41.Vrancea764090,61
42.Mun. București1159324002,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1434*-443
TOTAL712.5611.551

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 413 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD8
3ARGEŞ7
4BACĂU11
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI12
8BRĂILA2
9BRAŞOV3
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ12
14CONSTANŢA55
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ3
18GALAŢI10
19GIURGIU 
20GORJ7
21HARGHITA4
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA2
24IAŞI8
25ILFOV7
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI108
29MUREŞ14
30NEAMŢ4
31OLT5
32PRAHOVA16
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU5
36SUCEAVA10
37TELEORMAN3
38TIMIŞ19
39TULCEA6
40VÂLCEA7
41VASLUI5
42VRANCEA6

TOTAL413

Până astăzi, 17.841 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2021 (10:00) – 25.01.2021 (10:00) au fost raportate 65 de decese (38 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Bistrița-Năsăud, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

62 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.018. Dintre acestea, 1.017 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.306.711 teste RT-PCR și 81.125 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.921 teste RT-PCR (4.311 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.610 la cerere) și 3.198 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 44.260 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.807 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.498 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 153 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.565 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 ianuarie, 6.348 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.474.240 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.771 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.991 în Italia, 1.681 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.115 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia, 131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 37 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 203 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 145 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 20 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 15-21 ianuarie 2021, au fost raportate 17.906.888 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați, continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
VINDECAŢI*
Regatul Unit3.395.959 (+323.610)89.261(+7.830)8.946 (+120)
Franţa2.910.989 (+127.733)70.283(+2.533)223.080 (+240)
Italia2.381.277 (+104.786) 82.177 (+3.422)1.882.074 (+10.885)
Spania2.336.451 (+224.669) 53.769 (+1.494)150.376 –
Germania2.040.659 (+119.635)46.633 (+5.947)1.840.970 (+14.809)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 24 IANUARIE 2021
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚIVINDECAȚI*
94.582.873 (+4.780.777)2.036.713 (+96.184)54.756.787 (+320.741)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 15-21 ianuarie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 23 – 24 ianuarie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

COMENTEZI?