O nouă acțiune a polițiștilor pentru prevenirea delictelor silvice, a avut loc miercuri, în zona pădurilor din județul Alba.
Polițiștii au aplicat amenzi de peste 24.000 de lei, și au confiscat o cantitate de aproape 462 metri cub de lemn.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 18 martie, Serviciul de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba a organizat o acțiune, cu efective mărite, la care au participat și lucrători din cadrul Gărzii Forestiere Cluj.
Acțiunea a avut drept obiectiv prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori, precum și a faptelor ilegale asociate din exploatarea, circulația, depozitarea, prelucrarea primară și comercializarea materialului lemnos.
Au fost efectuate 21 de controale privind proveniența, depozitarea transportul și valorificarea de material lemnos.
Au fost aplicate 119 sancțiuni contravenționale, majoritatea la Legea 171/2010 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, în valoare totală de 24.610 de lei.
Totodată, a fost confiscată cantitatea de 461,83 metri cubi de material lemnos, în valoare de 27.823 de lei.


















