Amenzi în valoare de peste 3000 lei și 5 persoane conduse la sediul Poliției, este bilanțul unei acțiuni desfășurată de polițiști pe raza orașului Zlatna.
Potrivit IPJ Alba, La data de 2 mai 2026, în intervalul orar 09.00- 12.00, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Zlatna au desfășurat o acțiune, în sistem integrat, pe raza orașului, care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență.
În cadrul acțiunii, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 59 de verificări de persoane și 36 de verificări de autovehicule, pentru a preveni și combate posibile fapte ilegale.
Au fost constatate 10 abateri de natură contravențională, dintre care 6 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 3.232 de lei.În urma acțiunii, 5 persoane au fost conduse la sediul unității de poliție.
Totodată, au fost consiliate 6 persoane aflate în situații conflictuale, pe linia violenței domestice, combaterea violenței domestice fiind un obiectiv prioritar al Poliției Române.



















