Spre o nouă finală europeană: Victorie categorică a Blajului în semifinalele Cupei Challenge

- Sport - februarie 24, 2021
Distribuie

CSM Volei Alba Blaj a învins echipa maghiară MCM-Diamant Kaposvar cu scorul de 3-0 (25-13, 25-18, 25-16), miercuri seară, în Sala Sporturilor din Târgu Mureş, în prima manşă a semifinalelor Cupei Challenge la volei feminin.

Campioana României a obţinut victoria în doar 63 de minute.

Echipa din Blaj se află la a treia semifinală europeană în ultimii patru ani şi încearcă să repete performanţele din 2018 (finala Ligii Campionilor) şi 2019 (finala Cupei CEV).

Ioana Baciu a fost cea mai bună jucătoare a echipei din ”MIca Romă”, cu 16 puncte, Irina Malkova, Maja Aleksic şi Bojana Celic au contribuit cu câte 10 puncte, iar Adela Helic s-a remarcat de la învinse, cu 9 puncte.

Partida a fost arbitrată de bulgarul Ilian Gheorghiev şi de moldoveanul Andrei Ţăran, notează AGERPRES.

Meciul retur, în care, pentru a se califica în finală, CSM Volei Alba Blaj trebuie să câștige două seturi, se va disputa în Ungaria, în Kaposvar Arena, pe 3 martie, de la ora 17:30 (ora României).

În cealaltă semifinală se vor întâlni echipele THY Istanbul şi Sistem9 Yeşilyurt Istanbul, în zilele de 2 şi 3 martie.