Noi performanțe ale tinerelor jucătoare de tenis din județul Alba

- Sport - februarie 3, 2021
Distribuie

Tinerele jucătoare de tenis de câmp din județul Alba au obținut noi performanțe pe plan intern.

Aiudeanca Alexia Mărginean, care, atenție!, concurează la categoria 18 ani fete deși nu a împlinit încă 15 ani, s-a clasat pe locul 2 la ”Cupa Dinamo”, competiție derulată în Capitală. Alexia Mărginean (CS Dinamo București) a pierdut doar finala cu Eva Ionescu (CS Tenis Club Curtea de Argeș), care s-a impus în două seturi, cu scorul 6-3, 6-1. De notat că, în sferturi de finală, Alexia Mărginean a eliminat-o pe principala favorită la câștigarea turneului, Andreea Onițoiu (Asociația Tenis Club Victor Hănescu).

La rândul său, Brândușa Dumitru, sportivă legitimată la Tenis Club Sun Alba Iulia, a câștigat competiția ”Cupa de Iarnă a Râmnicului”, de la Râmnicu Vâlcea, la categoria 10 ani fete. În finală, Brândușa Dumitru a învins-o în două seturi, scor 4-0, 4-2, pe Daria Anghelescu (LPS-CSS Pitești).