CS Unirea Alba Iulia – medalie de aur la Campionatul Național de Judo U 18 desfășurat la Arad

- Sport - martie 2, 2022
Distribuie

CS Unirea Alba Iulia, prin sportiva Bogdan Laura Alexia, s-a clasat pe prima treaptă a podiumului la Campionatul Național de Judo U 18, desfășurat la Arad, la finalul lunii februarie.

De asemenea, o prestație bună a avut-o și judoka noastră – Georgiana Maria Lațiu care s-a clasat pe locul 5.

Rezultate CS Unirea Alba Iulia (director Daniela Moșneag):

Laura Alexia Bogdan (născută în 2005) – categoria 48 de kilograme – locul 1

Georgiana Maria Lațiu (născută în 2006) – categoria +70 de kilograme – locul 5.

Antrenorii sportivilor sunt Dinu Alin și Dinu Cristian.

De asemenea, prestații apreciabile au avut și alți sportivi din Alba, legitimați la Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia (director Daniela Mateica), instituție de învățământ cu care CS Unirea are o relație de colaborare excelentă. Între aceștia, Tudor Grădinariu (născut în 2005) – categoria 90 de kilograme, a obținut locul 5.

Următoarea competiție pentru secția de judo a CS Unirea Alba Iulia, la care va participa Laura Alexia Bogdan, este Cupa Europeană din Croația, Zagreb, în perioada 11-13 martie.

Următorul concurs intern pentru CS Unirea Alba Iulia este Campionatul Național U 23 de la București, care va avea loc în perioada 18-20 martie.